Domů Premium Fotovoltaiky postupně zlevňují, příčinou pokles cen komponentů

Fotovoltaiky postupně zlevňují, příčinou pokles cen komponentů

Press

fotovoltaiky-postupne-zlevnuji,-pricinou-pokles-cen-komponentu

Pokles cen fotovoltaik, který nastal během letošního roku potvrdila řada firem.

Podle vedoucího fotovoltaických instalací společnosti Woltair Lukáše Papeže jsou aktuálně ceny fotovoltaických elektráren pro rodinné domy dosud nejnižší. „Například u 10kWp fotovoltaiky je rozdíl cca 100.000 korun mezi stávající situací a vrcholem loňského roku, což představuje i bez zohlednění inflace nominální pokles o zhruba 20 procent,“ řekl.

Příčin tohoto vývoje je podle obchodníků několik. Jednou z hlavních je zlevnění jednotlivých komponentů, zejména pak panelů, jejich cena letos oproti loňsku klesla o desítky procent.

„Důvodem je uklidnění situace, kdy energetická krize způsobila vysokou poptávku, která takto drasticky nepokračuje a dodavatelé technologií vyprodávají technologii, kterou mají naskladněnou,“ uvedl výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář. Upozornil však na to, že zlevňování se netýká všech dílů.

Česko v posledních měsících prožívá fotovoltaický boom. V prvním pololetí letošního roku energetici zprovoznili 45.197 fotovoltaických elektráren. Počet instalovaných zařízení je téměř o čtvrtinu vyšší než za celý loňský rok.

Další podobné články